خصولتی‌سازی به روش مهاب قدس

خصوصی‌سازی در جمهوری اسلامی با رانت‌خواری عده‌ای ویژه مترادف بوده است. شرکت‌های خصولتی، حاصل خصوصی‌‌سازی ظاهری مجموعه‌های متعلق به دولت همراه با جابجایی‌های بدون نظارت هزاران میلیارد تومان سرمایه است. این فرایند که با بیکار شدن گروهی از کارگران و کارشناسان همراه بوده، به نفع عده‌ای محدود و به ضرر گروهی بزرگ از حقوق‌بگیران تمام می‌شود. خصوصی‌سازی مهاب قدس و سهم‌بری ویژه مدیرعامل نمونه‌ای است که کمتر به آن پرداخته شده است. حالا شرکتی که نامش با پروژه‌ مخرب محیط زیست سد گتوند پیوند خورده، در معرض یکی از سخت‌ترین چالش‌ها است.

وقتی در آخرین‌ روزهای دوران احمدی‌نژاد دولت  دولت سهام ۴۹ درصدی خود در شرکت مهاب را به آستان قدس رضوی واگذار* کرد، کسی فکر نمی‌کرد که این انتقال بحث برانگیز شود. بخشی از حکومت سهمش را به بخشی دیگر منتقل کرده بود آن هم به آستان قدس رضوی که عملاً به هیچ احدی پاسخگو نیست. در این فرایند، ناصر ترکش‌دوز موقعیت خود را به‌عنوان مدیر عامل حفظ کرد و با وجود اینکه معمولاً مدیر عامل جدید شرکت هر دو سال یک‌بار از سوی هیات مدیره تعیین می‌شود، قدرتمندترین فرد مهاب قدس بیش از یک دهه در سمت خود باقی مانده است. به گفته یک کارشناس پیشین مهاب “دراین بده بستان درصدی نصیب مدیرعامل وقت شد.”

روزنامه اعتدال به‌تازگی گزارشی در همین باره منتشر کرده است. بر اساس این گزارش، روند خصوصی‌سازی مهاب قدس از سال ۱۳۹۰ آغاز شد و دولت که سهام آن را وزارت نیرو نمایندگی می کرد آن را واگذار کرد، اما  پس از بیش از دو سال با روی کار آمدن دولت روحانی این واگذاری لغو شد و سهام شرکت دوباره به دولت به نمایندگی وزارت نیرو بازگشت اما در عمل اتفاقی نیفتاد.

خصوصی‌سازی شرکت مادر تخصصی مهاب قدس کار را به نقطه‌ای رسانده که این مجموعه بیش از نصف کارشناسان و کارکنانش را کنار گذاشته است. مهاب که از قدرتمندترین و تاثیرگذارترین مجموعه‌های سدسازی محسوب می‌شود، اینک پا در مسیر شركت‌هایی مثل هپکو، هفت تپه و  کشت صنعت مغان گذاشته است. به گفته یک کارمند سابق، از بیش از ۳۰۰۰ نفر نیروی این شرکت، عملاً ۱۵۰۰ تا پایان امسال بر سر پست‌های خود خواهند ماند.

درحالی‌که برخی بر این گمان هستند که مشکلات مهاب به خاطر تحریم‌ها و کاهش بودجه‌های عمرانی است، اما یک کارشناس این شرکت به آب‌نیوز گفت که  “سالیانه مهاب قدس درآمد هنگفتی از سهام آب منطقه‌ای و شرکت های فراب و مپنا دارد و حتی اگر از کارگاه‌ها پولی دریافت نکند، به مشکل مالی بر نخواهد خورد.”

بر اساس گفته‌های منابع خبری، کسی که بیشترین سود را از روند واگذاری‌ها در یک دهه پیش برده، ناصر ترکش‌دوز، مدیر عامل مهاب است که بارها ریاستش بر این شرکت تجدید شده و خود تبدیل به یک سهام‌دار شده است. بر اساس گزارش‌ها، در نقل و انتقال سهام میان وزارت نیرو و آستان قدس رضوی مهندس ترکش‌دوز صاحب ۱.۲۵٪ دارایی ۱۲ هزار میلیارد تومانی شرکت به هنگام واگذاری بوده است. برخی از تحلیل‌گران رقم رسیده به مدیر عامل را بر اساس نرخ برابری ارز در سال‌های ۹۱ و ۹۲ بین ۷۰ تا ۱۲۵میلیون دلار آمریکا ارزیابی کرده‌اند. سفرهای مداوم نزدیکان ترکش‌دوز به انگلستان، کانادا و دیگر کشورهای مشترک‌المنافع با بریتانیا گمانه‌زنی پول‌شویی در سال‌های بعد از واگذاری را در میان گروهی از کارشناسان مهاب قدس تقویت کرد.

مهاب قدس در طول سالیان اخیر به عنوان مشاور در پروژه‌هایی خارج از کشور نقش داشته اما به خاطر شرایط تحریم بخش قابل توجهی از پول‌های دریافتی به شکل چمدانی جابجا شده است. از سوی دیگر، تعدادی از مدیران و کارشناسان ارشد مهاب در دو دهه گذشته به کانادا مهاجرت و به گفته یکی از کارشناسان شرکت، میزان قابل توجهی ارز به آمریکای شمالی منتقل کرده‌اند. حضور کوتاه مدت و گاه بلندمدت پسران ناصر ترکش‌دوز در کانادا از جمله عوامل بروز تردیدهایی در نقل و انتقال‌های مالی این شریک قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا به استان‌های انتاریو و بریتیش کلمبیا است.


وزارت نیرو به دنبال بازپس‌گیری مهاب

در طول سالیان اخیر، مقام‌های وزارت نیرو بعد از شکایت از نحوه واگذاری مهاب به دنبال بازگرداندن این شرکت بوده‌اند. اردکانیان وزیر نیرو بارها در مورد بازگرداندن سهام مهاب به وزارت نیرو سخن گفته است:  “در خصوص واگذاری سهام مهاب قدس به آستان قدس که در دولت دهم به آستان قدس واگذار شده بود، باید بگویم که این موضوع و بازگشت مهاب قدس و زیر مجموعه آن به وزارت نیرو در حال حل و فصل شدن است.” با وجود حکم دادگاه برای بازگشت مپنا و مهاب قدس به وزارت نیرو، هنوز اتفاقی نیافتاده است.

رسانه‌ها بارها از نحوه واگذاری مهاب قدس با عنوان فساد ۱۲ هزار میلیارد تومانی یاد کرده‌اند، و با توجه به سهام قابل توجه شرکت‌هایی مانند مپنا، توزیع برق، فراب، آب منطقه‌ای که در اختیار مهاب قدس قرار دارد، حذف موقعیت‌های شكلی کارشناسان و بیکار کردن آنها با توجه به ثروت این مجموعه منطقی به‌نظر نمی‌آید.

دو کارشناس پیشین مهاب که به‌تازگی کار خود را از دست داده‌اند به آب‌نیوز گفتند که مطالب و بیشتر کامنت‌های انتقادی منعکس شده در گزارش سایت اعتدال را تایید می‌کنند.

مهندس ساحره صفوی جانشین مدیر امور سد و نیروگاه و مدیر بخش هیدرومکانیک مهاب قدس سال پیش به‌هنگام بازنشستگی خطاب به مدیرعامل شرکت نامه‌ای نوشت که راهی به رسانه‌ها نیافت. این مدیر پیشین در این نامه که میان کارشناسان شرکت دست به دست شده بود، نسبت به از دست رفتن “پویایی” شرکت و افزایش متوسط سنی کارشناسان و “بی‌محتوا شدن شرکت از درون” واکنش نشان داد.

یک مهندس سدساز به آب‌نیوز در باره عملکرد مدیرعامل مهاب قدس برای حفظ سمت خود گفت: “ترکش‌دوز برای بقا تمام مقامات بالادست و مخالف خود را بازنشسته و یا اخراج کرد، من‌جمله ملک‌محمدی(مدیر اداری مالی) و همچنین یکی از مسوولان بخش حقوقی را، چرا که این افراد از وزارت نیرو طرفداری می‌کردند و ترکش‌دوز نمی‌توانست وجود این مخالفان را تحمل کند.”

گفته می‌شود آستان قدس رضوی در دوران تولیت ابراهیم رئیسی از عملکرد مهاب قدس راضی بوده است. همکاری مهاب قدس با قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از جمله امتیازات ویژه‌ای است که این مجموعه را از ذره‌بین نظارتی قوه قضائیه مصون نگاه داشته است. باید دید آیا رابطه قدیمی رئیسی، سپاه و ترکش‌دوز می‌تواند با وجود انتقادهای فراوان نسبت به فرایند خصوصی‌سازی، حکم دادگاه مبنی بر بازگرداندن شرکت به وزارت نیرو، و طرح ادعاهایی مرتبط با پول‌شویی‌های بزرگ به خارج از کشور، مدیر عامل مهاب قدس و شرکایش را همچنان در قدرت نگاه دارد یا خیر؟ـــــــــ
* رادیو فردا: “مهاب قدس ‌دیگر داستان پر سر و صدای رانت‌خواری آستان قدس است. وزارت راه و شهرسازی در دولت محمود احمدی‌نژاد کشیدن خط راه آهن گرگان ـ بجنورد ـ مشهد را با قراردادی ۴ هزار میلیاردی به کنسرسیومی چینی ـ ایرانی واگذار کرد. پیمانکار ایرانی این کنسرسیوم، وابسته به آستان قدس رضوی بود. برای تأمین مالی طرح، قرار شد چینی‌ها ۸۵ درصد آن رابه صورت فاینانس تامین کنند و برای ۱۵ درصد باقیمانده هم قرار شد که آستان قدس ۶۰۰ میلیارد تومان بپردازد و به ازای آن دولت سهام ۴۹ درصدی خود در شرکت مهاب قدس، از بزرگترین شرکت‌های مهندسی آب‌رسانی و مشاور وزارت نیرو برای سدسازی و تولید برق و تصفیه آب، را به آستان قدس واگذار کند. اما ارزش این سهام بیش از ۱۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد بود، یعنی چندین برابر و حتی بیش از ارزش کلی پروژه. این شرکت بیش از ۲۵۰۰ نفر در استخدام خود داشت و حتی خدمات مهندسی خود را به کشورهای دیگر نیز صادر می‌کرد. البته وزارت خزانه‌داری آمریکا، در تابستان ۱۳۸۹ شرکت مهاب قدس را به اتهام شرکت در ساخت یک نیروگاه اتمی تحریم‌ کرده بود. واگذاری این شرکت در ۱۰ روز آخر دولت دهم و با دستور هیات دولت صورت گرفته است! این قرارداد سرانجام به طور رسمی فسخ شد. البته هنوز کسی از چند و چون و پیآمدهای این پرونده آگاهی ندارد. اما پاسخ روابط عمومی آستان قدس رضوی هم به فسخ این واگذاری درخور اندیشه است که گیریم بخش حقوقی وزارتخانه نیرو و دست اندرکاران دولت محمود احمدی‌نژاد ناآگاهانه شرکت مهاب قدس‌ را واگذار کردند، اما نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم که این واگذاری را قانونی کردند. روشن که با این گفتآوری، آهنگ ما تایید واگذاری مهاب قدس‌ به آستان قدس نیست، بلکه نشان دادن در هم آمیختگی نهادهای نظام ولایی در پشتیبانی از رانت‌خواری خودی‌هاست تا روزی که هزینه این همدستی سنگین شود.”

35 دیدگاه برای “خصولتی‌سازی به روش مهاب قدس”

 1. شما بدون اجازه ی من نامه ی کاملا داخلی شرکت را در مقاله ی خود کذاشته اید
  بشدت معترض هستم
  ساحره صفوی

  1. ما به نظر اعتراضی شما احترام می‌گذاریم، اما با احترام، با نظر شما همراه نیستیم.
   نامه رسیده به آب‌نیوز شخصی و یا محرمانه نبوده است. از طریق منابعی در شرکت مهاب قدس به دست ما رسیده و هیچ قانونی را در ایالات متحده محل ثبت سایت نقض نکرده‌ایم. نامه بارها میان افراد مختلف در مهاب قدس دست به دست شده که قاعدتاً باید از این اتفاق مطلع بوده باشید.
   با توجه به عدم پاسخ‌گویی ساختار مهاب قدس به عنوان یکی از شرکت‌های بزرگ که شفاف عمل نکرده و نیاز به حساب‌رسی کامل آن احساس می‌شود، به‌ویژه در ارتباط با پروژه‌های مخرب محیط زیست، امیدواریم مستندات بیشتری در معرض قضاوت عمومی قرار گیرد.

   1. با سلام و احترام ، لطفا در خصوص خصوصی سازی شرکت دزآب هم بررسی و تحقیق کنید ، آنجا از این هم بدتر و واویلاست…

   2. مدیر عامل و هیئت مدیره محترم مهاب قدس
    مطمئنآ همه انتقادها و اعتراض های مطرح شده از سوی پرسنل منفک شده و یا فعال در شرکت بی اساس و بی دلیل نیست و نباید نادیده گرفته شود.سکوت و بیتفاوت بودن نسبت به این خواسته های مشروع بی شک تحرکات و اقدامات بعدی را در پیش خواهد داشت و چه بسا ورود بازرسین قوه قضائیه را به شرکت قوت خواهد بخشید .
    آقای ترکش دوز اخراج نمودن آن تعداد از کارکنانی که به دلیل اتمام پروژه ، از جوانی در این شرکت و کارگاه های دور دست و دور از خانواده انجام وظیفه نموده اند و ۲/۳ عمر کاری خودشان را در کارگاه ها سپری نموده اند و کمتر از ده سال دیگر تا بازنشستگیشان مانده اقدامی دور از انسانیت و انصاف و حقا ظلم و ستمی است که از جانب شما تحمیل شده است.
    آیا تا بحال از خود پرسیده اید که این افراد پس از این چگونه ارتزاق کنند ؟ بنظر شما در میان سالی و در سنین نزدیک به بازنشستگی و در این اوضاع سخت اقتصادی کشور موسسه و یا شرکت فنی یا غیر فنی پذیرای آنها خواهد بود. کدام شرکت معتبر و آنهم از نوع خصولتی پرسنل خود را در آستانه بازنشستگی به امان خدا رها میکند ؟ در مجموعه پرسنل حال حاضر شرکت و برخی از مدیران هستند که این میز و مسند را تا ۷۰ سالگی رها نمیکنند و جنابعالی هم هیچ حساسیتی در این خصوص نداربد پس چگونه حق مسلم افرادی را که تنها با چند سال دیگر خدمت عاقبت به خیر میشدند آنچنان تضییع کردید که راه به هیچ جائی ندارند الا به قانون و پی گیری استخدامشان از طریق مرجع قضائی. آقای ترکش دوز به قول خودتان اگر شرکت هیچ پروژه ای نداشته باشد از درآمد سهام شرکتهای بزرگی که متعلق به مهاب قدس میباشد میتوانید ده سال دیگر هم مشکل مالی در پرداخت حقوق نداشته باشید. فراخوان پرسنل منفک شده و استخدام مجدد آنها در شرکت که بیشترین شاکیان میباشند میتواند راه حلی بر موضوعات مطرح شده در چند روز اخیر باشد.
    《گاهی خدا میخواهد با دست تو دست دیگر بندگانش را بگیرد ، وقتی دستی را به یاری میگیری ، بدان که دست دیگرت در دست خداست .》

 2. با سلام بنده از کارکنان مهاب هستم با سابقه ۲۰ ساله تمام مطالب درست می باشد و شاید هم کم نوشتید از فساد و تخلفات و ظلم در حق کارمندان.بنده درای مدرک لیسانس از دانشگاه آزاد هستم به مدرک منو میدن به کارفرما پول لیسانس میگیرن و کار لیسانس هم انجام میدم و به من حقوق دیپلم و قرارداد دیپلم میدن خدا ازشون نگذره . جدیدا تماس گرفتن از طرف شرکت گفتن برید زیر کامنت ها و بگید حرفها درست نیست و رد کنید خواهش میکنم پیگیری نمایید تا نان بقیه کارمند ها اجر نشده . درود بر شرف شما مردان بزرگ .

  1. از لطف شما ممنونیم. اگر مستنداتی که انتشارشان به نفع مردم و محیط زیست است در اختیار ما بگذارید، امکان خدمت‌گذاری بیشتری خواهیم داشت.

   1. سلام من مدت سه سال و نیم در منطقه عنبل یا همان سازند نمک در پشت سد گتوند از طرف شرکت مهاب مشغول بوده ام و بارها خواستم در مورد نحوه اجرای مزخرف بلانکت رسی که بر روی سازند کشیدند وآبگیری خیلی سریع سد حرفی بزنم ولی هربار با تهدید از طرف (؟) و همکاران شرکت روبرو شدم خیلی عکس و فیلم داشتم که متاسفانه طی یک سرقت از منزل بنده مفقود شده ولی برای جمع آوری مجدد آن مشکلی ندارم ، حتی روزیکه از طرف محیط زیست آمده بودند شخصی که دارای پستی بالا بود(؟) علنا به من گفت که هیچ چیزی به آنان نگویم و از منطقه مورد بازرسی آن دور بمانم!؟!؟

 3. درود بر شما
  تازه از یکسری پست و‌مقام های بی اساس و بدرد نخور مهاب قدس هم حرفی زده نشده است
  مثلن دفتری داریم به اسم هماهنگی مناطق سابقا کارش ارایه یکسری خدمات سرایه داری به همکاران بود در شهرهای مختلف ایران وقتی ماموریت میرفتن
  الان همین دفتر که رییس اس تحصیلات اش سیکل هم نیست آقایی به اسم میردورقی که ظاهرا همه کاره شرکت هست و در جلسات عالی مدیران شرکت ،حضور دارد و تازه واسه خودش معاون هم اختیار کرده 😂 همین نامبرده در کنفرانس های فنی و بین المللی ICOLD با هزینه مهاب شرکت میکنه ولی کارشناسانی که مقاله شفاهی در این گردهمایی کاملا فنی دارن بدلیل عدم حمایت مالی شرکت و بالارفتن دلار نتونستن شرکت کنن

 4. با سلام. مطالب شما که ذکر فرمودید بار ها گفته شده ولی چیزی که مهم است این هست که در دوران بد اقتصادی گذشته وحال شرکت مهاب قدس با مدیریت جناب مهندس ترکش دوز هر ماه بدون تاخیر حقوق پرسنل رو پرداخت کردن هرچند مقدار پرداختی ها با توجه به تورم اکنون پاسخگو نیست ولی قابل برنامه ریزی هست در ضمن اکثر افرادی که تسویه شدند در برهه ای وارد مهاب شدن که نیروی متخصص با تحصیلات بالا کم بوده و با معیارهای مهاب فاصله داشتن و حالا با بررسی های دقیق خیلی از این افراد نه همشون تاکید میکنم نه همشون از شرکت کنار گذاشته شدن که این درست هست وبرای پویایی شرکت لازم و مفید بوده البته در مورد مدرک دانشگاهی این مورد مصوب هیئت مدیره هست وبرای کارفرما همون مدرکی فرستاده میشه که در حکم پرسنل لحاظ شده که متاسفانه این مورد هست وخیلی از همکاران با مدارک بالا از دانشگاه آزاد با حقوق پایینتر مشغول به کار هستند که پرسنل وناظران بسیار خوب وموفق هستند. درضمن اگه تحریمها نبودن تو پروژه های خارج از کشور مهاب خیلی بهتر میتونست ظاهر بشه واینشاا… این امر محقق میشه.ما از مشاور های کشور های اروپایی چیزی کم نداریم واونها هم این رو میدونن.

  1. مهاب قدس برای اخراج نیروها اصلا به کارایی و مدرک تحصیلی حتی سابقه مفید در شرکت کار ندارد و فقط و فقط تایید یا عدم تایید حق الزحمه کارفرما ملاک ماندن و رفتن هست حتی مدیران ذیربط توانایی جابجایی و نگه داشتن نیروهای خوب و مفید را ندارند
   خود شما میدونید که سالمندان طبقه چهارم یا همان طبقه فسیلها همیشه بودند و هستند چجور ادعای پویایی و مفید بودن میکنید که جوانان پویا با مدرک فوق لیسانس تعدیل شدند ولی پیرمرد هشتادساله مانده است آن هم برای ایجاد رانت و پارتی برای حفظ مدیرعامل
   در همان طبقه پیر مردی داریم که دونفر نگهبان او را از جلو درب تحویل میگیرن و تا پشت میزش زیر بغلش میگیرند یا پیرمردی داشتیم که پشت میزش خواب رفته بوده و 3 شب بیدار شده و نگهبانا صدا زده که دربا باز کنید برم آیا اینها نشان پویایی است در حالی که جوان فوق لیسانس با کلی سابقه کار درخشان را تسویه دادن
   ادعای شما دروغی بیش نیست آدم در رسته مهندسی بالاتر از سواد باید کمی شعور و شرف داشته باشد تا حرمت مهندسی حفظ بشه نه اینکه با توجه به منافع شخصی حق را پایمال کند و دروغ بگوید

 5. خانم مهندس صفوی دست شما درد نکنه که لااقل شما حرف دل ما زدید ، بخدا بیست و چهار سال (از سال۷۴ تا ۹۸) تو مهاب خدمت کردم و با سابقه ۲۷سال منو اخراج کردند منی که کاردانی من دولتی بود و کارشناسی من آزاد بعنوان تکنسین بعد از ده ماه بیمه بیکاری من درست شد و از خردادماه۹۹ واریز گردید خدا شاهده هنوز بیکارم و با ماهی ۴/۵میلیون گذران می کنم . شرکتی که هنوز حق حقوق منو نداده و از دادن مبلغ اضافه کاری من طفره می رود وباتوجه به مدارکی که دارم علنا می گوید شما دیگر هیچ حقی ندارید ( به گفته مهدی پور مدیر مالی) دست مریزاد به متنی که تو دهن مدیرعامل زدید ممنونم از شما

 6. از اطلاع رسانی شما ممنونم.شرکت بواسطه آقای ترکش دوز که ذاتا دلال هستند با ۵ درصد قیمت کارشناسی آن زمان به آستان قدس واگذار شده و بابت این خوش خدمتی مقرر شده بود که ۵ درصد سهام کل شرکت به ایشان برسد که ایشان در مورد این دزدی و خیانت به مهاب قدس تنها نبوده و در وزارت نیرو هم حمایت میشد.از زمان صدور رای برگشت سهام هم با کار شکنی مانع تشکیل مجمع عمومی شده که مدیر عامل جدید انتخاب شود.تمام کارشناسان خبره و باسابقه مجبور به ترک شرکت شده اند و عملا شرکت ذخیره اصلی نیروی انسانی را از دست داده.و عمدا کار جدید نمی گیره تا شرکت ضرر ده جلوه کند و خودشان مجددا با یک قیمت نازل بخرند.شرکت الان طوری شده که معادن ترکش دوز بنان میر دوری تحصیلات سوم راهنمایی دارد واقعا ببینید که چه بر سر شرکت آمده.ایشان دلال و بساط جور کن ترکش دوز در خانه های عفاف است.

 7. با سلام، من حدود ۲۰ ساله که در مهاب قدسم. در این ایام مدیرعاملهای مختلف را دیدیم. خداوکیلی تاکنون مثل این دوره نزد کارفرمایان و پیمانکاران ضعیف و تو سری خور نبودیم . از طرفی مدیر عامل فعلی تاکنون کدام پروژه را خودش وقت گذاشته و بازدید نموده؟ مگر اینکه مقام رسمی بیاد و ایشون هم زور زورکی بیاد. اما برای کوچکترین پروژه خارجی چندین بار بازدید می ره. چون حق ماموریت ۷۵۰ یورویی میگیره و کلیه هزینه هاشو مهاب میده.
  مگر سهام مهاب قدس برای دولت و حضرت معصومه و آستان قدس رضوی نیست؟ چرا مدیر عاملش باید سه تابعیت ی باشه؟ تابعیت عمان رو بخاطر پروژه در اونجا گرفته، تابعیت کانادا رو داره و خونه اونجا داره و زن و بچش اونجا هستن.

 8. متاسفانه نقطه ضعف اصلی ترکش دوز نفری بنام میردورقیه که بزور سوم راهنماییش رو گرفته و از آبدارچی شرکت هم بیسوادتره ایشون از زمانی که تو سد کرخه بود بواسطه فساد مالی و اخلاقی اخراج شد و بعد از اینکه ترکش دوز مدیرعامل شد مجددا دعوت بکار شد و دوتایی مهاب رو چاپیدن
  و دقیقا از همون روز مهاب در سراشیبی سقوط افتاد و روزبروز نحیف تر و بی اعتبارتر شد

 9. ۲۰ ساله مدرک لیسانس منو میفرستی کارفرما پولشو میگیری و من به عنوان کارشناس تو کارگاه کار میکنم بعد حقوق دیپلم به من میدی نفرین من و زن و بچه ام هر روز پشت سر مسولان و حامیان فاسدشون هست خدا به حق خودت ظلمی که در حق من و امثال من میشه رو بی پاسخ نزار . امیدوارم خرج دوا و دکتر زن و بچه و نزدیکانشون بشه .زن و بچه من چه گناهی گردن که حقشان رو میخوری

 10. عامل اصلی واگذاری مهاب، نماینده وقت بجنورد ثروتی بود که با به آتش کشیدن یک نهاد مهندسی و سرآمد کشور بخاطر کسب رای این کار کثیف را کرد. این همه سیاهکاری توسط باند باندی فاسد صورت گرفته و افراد مهره‌های این باند هستند.

 11. سلام . من از سال 75 با مهاب قدس و در پروژه های مختلف همکاری کردم . آخرین پروژه ای که در آن با مهاب قدس همکاری کردم “طرح ویژه گرمسیری ” استان کرمانشاه بود .
  متاسفانه کلیه حق و حقوق ما رو ضایع کردن و علاوه بر تسویه حساب اجباری ، متاسفانه تاکنون بعد از گذشت 2 سال با من و بعضی از همکارام تسویه مالی کامل نکردن و وانمود و سند سازی کردن که شما هیچ طلبی ندارین ، درصورتی که کار تسویه حساب با من 6 ماه قبل از تاریخ وصول حق الزحمن از کارفرما بوده ، علی رغم دریافت کلیه مطالبات از آب نیرو ( کارفرمای وقت ) .
  جا داره اسم مدیر حسابداری ” مهدی پور ” رو هم در لیست رانت خواران و همدست ناصر ترکش دوز اضافه کنید .
  با سپاس فراوان

 12. با درود و تشکر از رسانه های آزاد اعتدال و آب نیوز در رابطه با افشاگری انجام شده
  ۱- هدف مدیرعامل تخریب و به ورشکستگی کشاندن شرکت و خصوصی سازی و واگذاری آن به آستان قدس رضوی و گرفتن حق السهم به عنوان دلالی اینکار می‌باشد گواه این موضوع سنگ اندازی مکرر و متنوع در اخذ پروژه های خارجی که درقریب به اتفاق آنها شرکت مهاب علیرغم شورت لیست شدن موفق به اخذ آنها نشده است اگر هم پروژه خارجی هم به قرار داد رسیده حساب پروژه به جای شرکت مهاب به اسم مدیرعامل و ایادیش افتتاح شده است. (یک پروژه در سری لانکا ،یک پروژه در نپال و پروژه های مطالعاتی عمان که واقعیت موضوع قابل رهگیری و استعلام میباشد).
  ۲- اینکه شرکت ،حقوق پرسنل که سه برابر آن را از کارفرما اخذ کرده و یک سوم آن را به پرسنل داده و به آن افتخار میکنند جای خنده دارد و دادن حقوق اصلا افتخار نیست
  ۳- اینکه افراد بیسواد و لمپنن مانند …. امور هماهنگی مناطق و یک عده مشاور با رده سنی بالا ۷۵ ساله که هیچ‌گونه کارایی ندارند در شرکت بدون هیچ آوردی حقوق های آنچنانی می‌گیرند و نیروهای نخبه و تولید کننده در کارگاه و تهران تعدیل میشوند چگونه میتواند پویا بودن شرکت را ثابت کند
  ۴- بنظر می‌رسد وزارت نیرو به عنوان سهامدار باید هرچه سریعتر وارد ماجرا شده و از فروپاشیدن این مجموعه بینظیر مهندسی جلوگیری کند و اولین اقدام عزل و ممنوع الخروج کردن مدیر عامل وقت میباشد.
  حکایات و موضوعات در مورد ناکارآمدی و نامدیریتی و تخریب عمدی و فساد در شرکت مهاب قدس داستان هفتاد من مثنوی میباشد
  به امید برگشت شرکت مهاب قدس به عزت و اعتلای سالهای قبل

 13. سلام،
  – چرا از طبقه بندی مسخره و بی علت قراردادهای پرسنل چیزی نمیگویید؟ برون سپار، ساعتی، تمام وقت، چه معنی دارد؟ مگر ساعتی ها یا برون سپارها، دوشادوش بقیه، پروژه ها را انجام نمیدادند؟؟؟ ساعتی هایی که تمام وقت در شرکت بودند و هستند و کمترین میزان حقوق و مزایا را دریافت میکنند چه گناهی کرده اند؟ آیا جز این است که همراستا با بقیه پرسنل و همکاران خود، زحمت کشیده و امور محوله را انجام میدهند؟؟؟ و هر دفعه برای تبدیل وضعیت خود مذاکره و نامه ای تدارک میبینند جواب سربالا و بی منطق میشنوند.
  – چرا از اینکه کارشناس ها امکان صحبت و مطرح نمودن نقطه نظرات و مشکلات خود با مدیر عامل را ندارند صحبتی نمیشود؟ یا اگر در جمعی صحبتی بشود ، قرارداد وی تمدید نخواهد شد؟؟!!
  – در حالیکه وضع شرکت ( به قول مدیران) خراب است چطور استخدام و جذب نیرو دارید اما کارشناسان متعهد و با عملکرد خوب خود را که حدود ۱۵ سال قراردادشان در کمترین سطح (ساعتی، برون سپار) بسته شده است بهبود وضعیت نمیدهید و قراردادشان را تمام وقت نمیکنید؟؟
  – چرا از وضعیت بیمه درمان صحبت نمیکنید که زمانی قبل از اتمام بیمه فعلی، تکلیف بیمه بعدی مشخص بود و پرسنل بدون دغدغه بودند و الان چند سال است که بعد از خرداد هر سال، تا حدود مهر ماه یا بعد از آن، تکلیف بیمه درمان پرسنل معلوم نیست؟؟؟
  – پرداخت بموقع حقوق؟؟؟ مبلغ ۱.۳۰۰.۰۰۰ حقوق است که سر موقع باشد؟؟؟ پرسنل ساعتی که خودتان گفته اید هفته ای ۱ روز یا ۲ روز بیایند، چطور کارکردشان را تکمیل کنند ؟ آیا مبلغ ساعتی حدود ۲۵۰۰۰ تومان، برای کارشناس با ۱۵ سال سابقه، افتخار مهاب قدس و افرادی که سنگ آن را به سینه میزنند است؟؟؟

 14. آه مظلوم میگیرد چه آن راننده که در حیات شرکت مرد ویا کارمندانی و رانندگانی که مظلومانه بعد از چند سال سابقه کار با صداقتی کار کرده بود ندکه خصمانه بطوریکه خواستنید زیر پاهایتان له شان کنید از شرکت اخراج گردید. مدیرانی و سرپرستان از خود راضی . واقعآ خیلی بی انصاف و بی رحیمی بودند . انگاری شرکت برای پدرشان بود خود و اقوامشان ماندگار شدند و قدیمی ها اخراج کردند . شاید حق ما را به همراه آن مشاور حقوقی تان خانم مریم هدایتی مدیران قسمت خدمات و اداری مالی قدیمی شرکت پایمال شد. امیدواریم که به دست خداوند متعال له شود . بلکه یه ریزه دلمان آرام بگیرد. انشالله . از خدا و
  امام رضا ع میخواهیم از تقصراتشان نگذرد دیدار ما روز قیامت . انشالله

 15. با سلام متاسفانه بیش از یکدهه از بهترین سالهای عمرم را در شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس گذرانده ام با توجه به شرایط سختی که این آقا و تیم شارلاتانش بوجود آوردن از کشور مهاجرت کردم.
  مدرک فوق لیسانس دارم و در همین شرکت چندین بار نامه تشویق از مدیران میانی دریافت کرده ام.
  چند نکته خدمت همه عزیزان و مخاطبین محترم عرض کنم.
  حقوق بنده که سمت و مسئولیت هم داشتم در آخرین دریافتیم از شرکت فقط کمی از عدد مصوب قانون کار بیشتر بود.
  ۱۵ سال سابقه, مدرک فوق لیسانس و عملکردی که مورد تایید مدیرانم بوده.
  جناب ترکش دوز جناب آقای میردورقی جناب آقای مهدیپور جناب آقای برقعی واقعا پایمال کردن حق انسانها در این حد قابل تقدیره یاد رمان کلبه عمو تام می افته آدم.
  شاید فکر کنید خوب شرایط سخت و همه در مضیغه هستند و برای همه ….
  جناب ترکش دوز واژه حقوق نجومی در مقابل رقم دریافتی شما خنده داره …
  جناب آقای میر دورقی با مدرک سیکل دریافتی تون رو از شرکت اعلام کنید
  فیش حقوقی و البته اون عددهایی که پولشویی می کنید و از اینور اونور می رسه… دیدم پولهای توی پاکت که داخل بانک اقتصاد نوین شعبه ظفر می ریزن به حساب
  همه مطلع هستند حسابهای شرکت رو دستکاری می کنید ….
  آها شما با این مدرک مدیر هستید … باشه یه مثال نزدیک تر جناب مهدی پور پسر و دختر محترم چقدر می گیرند توی شرکت
  جناب ترکش دوز پسر خودت چطور وقتی اومد یهو حقوق و مزایای پسرت و هم ورودی هاشو چند برابر کردی (طرح معروف به طرح امیر علی) جالبه حتی به افراد با شرایط مشابه پسرش که مثلا شش سال پیش اومدن این اضافه رو نداد. بعضا دریافتی همورودی پسرش از مدیر بالادستیش بیشتر شد.
  این عزیزان به کنار
  جناب آقای ترکش دوز خبر دارم که برادر معشوقه تون توی همین روزهایی که پنجاه درصد از مهندسین شرکت در حال تعدیل هستند رو با مدرک دیپلم آوردید در قسمت پشتیبانی و چه حقوقی هم براش بریدید.
  در همین روزها که همکاران بخش فنی و مهندسین زبده رو رو دارید تعدیل می کنید بیشترین جذب نیرو رو در قسمتهای دفتری اداری و پشتیبانی دارن. این چه معنایی داره …
  ما مهندسین خودمون باید از حق و حقوق خودمون دفاع کنیم. مهاجرت کردم بخاطر همین ظلم ها بی انصافی ها همین دزدی ها و فساد حاکم بین مدیران مهاب قدس. الان اینجا توی یه شرکت مرتبط دارم کار می کنم. احترام و انسانیت رو در برخورد با کارشناس می بینم. ولی چه فایده دوست دلشتم به اندازه یک حقوق معقول داشته باشم و در وطنم بمونم. مهاجرت راه حل نیست یک فرار از شرایط دردناک حاکمه …
  ننگ بر شما ننگ بر شما

 16. باسلام
  باتشکرازرسانه آب نیوز
  بنده کارمندمهاب قدس هستم با۲۸سال سابقه کاری تمام مواردفوق تاییدمیکنم،
  اززمان تصاحب پست مدیریتی آقای ترکش دوز،روندتخریبی حق وحقوق پرسنل زحمت کش این شرکت که دربدترین شرایط رفاهی ومعیشتی دردورترین نقطه مملکت،بدورازخانه وخانواده، صادقانه برای سازندگی مملکت عرق می ریختند شروع شد،وبنده گمان میکنم یک نقشه راه سازمان یافته وطراحی شده وباهماهنگی اطرافیان پشت این روندوجوددارد،تابا اخراج پرسنل وفشارحداکثری روندکوچک کردن شرکت تسریع شود،وبراحتی بتواندآنراتصاحب کند.
  بنده اطلاعات محرمانانه دارم که چطوروچگونه مدیر بخش امورونواحی همه کاره شرکت شد،قضیه برمیگرده به سالهاپیش پروژه کرخه که درآن زمان ترکش دوزسمت مدیرپروژه این طرح بعهده داشت وقتی ایشون به کارگاه تشریف فرما می شدن شخص موردنظر نقش ساقی وخانه لهولعب همراه با سورسات بمنظورنمک گیرکردن ایشان براه می انداخت.
  الحق که این فن رابخوبی انجام داد.

 17. با سلام ضمن تشكر از مهندس نيك آهنگ كوثر عزيز
  تمام مطالبي كه گفتيد درست است به اينها اضافه كنيد فساد اخلاقي رييس دفتر مديرعامل ….. و ارتباط وي با يكي از بانوان متاهل شركت و انواع سو استفاده بواسطه نزديكي به مدير عامل, كه در موقع خود مدارك و مستندات آن در اختيار مراجع قضايي قرار ميگيرد، استخدام هاي فاميلي زنجيره اي: مثلا آقاي جبروتي كه از پرسنل چندان توانمند هم نيست (هدم توانمندي ايشان توسط كارفرماي مترو شيراز كتبا به شركت اعلام شد و از مدير طرحي اين طرح مهم عزل شد و از قضا باز نشسته هم هست و الان مدير بخش مترو هست هم دخترش در شركت استخدام است هم دامادش و يا آقاي بني هاشمي(رحمه الله عليه) كه چندين بار عزرائيل را جواب كردند و بازنشسته هستند و مدير بخش هم هستند پسرشان هم در شركت استخدام است و يا پسر آقاي تركش دوز و دهها مورد ديگر،يا فردي معتاد و معلوم الحال در يكي از بخش ها مدير بخش است كه چندين بار توسط پليس مبارزه با مواد مخدر دستگير شده است
  و يا شخصي بي عرضه مانند نجفي مسئول مهمترين امور شركت( سد و نيروگاه) شده است كه توانايي حل هيچ موضوعي را ندارد در حالي كه در امور مديران توانمندي مانند مهندس شكوه و مهندس يزداني هستند كه بخاطر استقلال نظر مغضوب مدير عامل هستند، و يا فرد بيسوادي به اسم برقعي مسئول قسمت اداري و رفاه است كه فقط دنبال پرونده سازي براي پرسنل است جالب است بدانيد آقاي برقعي داراي مدرك ديپلم و شكسته بند محلي است ، واقعا با اين تفاسير چه مبتوان گفت
  فردي توانمند مثل خانم صفوي از شركت ميرود بعد مشتي بازنشسته از خدا بي خبر كه هم از تامين اجتماعي هم از مهاب و هم پاداش ها را در يافت ميكنند مثل زالو به جان شركت افتاده اند
  ان شالله با ورود قوه قضاييه شاهد زوال اين فساد بنيان بركن خواهيم بود

 18. خطاب به آقاي تركش دوز:
  اگر ميخواهيد اين تنش ها كمي افت كند
  -طرح تبعيض آميز طبقه بندي را سريعا لغو كنيد
  -قرارداد هاي يك ماهه و دوماهه را جمع كنيد و قرارداد يكساله با پرسنل ببنديد
  -پرسنل بازنشسته را مرخص كنيد و در موارد اندك بعنوان مشاور و حداكثر در سقف ٦٠ ساعت براي انتقال تجربه به جوانان در شركت حضور يابند آنهم حداكثر يكسال
  -مدير قسمت اداري را كه موجبات نارضايتي پرسنل است و تقريبا همه از او شكايت دارند و يا يكبار توسط وي مورد تهمت و اذيت واقع شده اند، بركنار كنيد
  -آقاي نجفي توانايي اداره امور سد و نيروگاه را ندارد و افراد توانمندي در امور هستند كه ميتوانند اين امور را اداره كنند
  -بخش مهندسي عمومي و بخش مترو ادغام شوند و فردي توانمند و جوان را بعنوان مدير اين بخش بگذاريد
  -دريافتي قراردادهاي مختلف را در قالب طرح همسان سازي عادلانه كنيد
  -افرادي كه به فساد اخلاقي در شركت شهره هستند از اطراف خود دور كنيد
  -استخدام هاي فاميلي را جمع كنيد
  -اگر به آقاي ميردورقي اعتقاد داريد در جايي غير از دفتر مناطق مثلا بعنوان مشاور از وي استفاده كنيد
  -حضور آقايان دارابي، برزگر، تجزيه چي ، ملك آرايي، تابان و …. در شركت لزومي ندارد
  -در شركت جوانان توانمند و مدير و صالحي هستند كه توسط. قسمت اداري و مديران ناتوانش دائما درگير حاشيه هستند ، از آنها در مناصب كليدي استفاده كنيد و از اين حواشي آنها را حفظ كنيد
  -به موازات حضور در بازار خارجي به بازار داخل هم توجه كنيد، پروژه هاي خوبي در كشور در حال اجرا هستند كه مهاب مي تواند در آنها حضور يابد
  اين كارها سبب ايجاد آرامش در شركت ميشود

 19. سلام خدمت همه
  عزيزان به نظرم قدري منصف باشيم ، آقاي تركش دوز در اين سالها زحمات زيادي براي شركت كشيده اند
  البته اين نكته نافي اشتباهات ايشان و اطرافيانش نيست كه همه ما انسانها مبري از اشتباه نيستيم
  تهمت و توهين در شان مهاب و مهابي نيست،
  البته من هم موافقم مديران قسمت اداري ، امور سد و نيروگاه توان اينكار را ندارند البته فارغ از توهين،
  خودم به چشم خود ديدم كه مسئول قسمت اداري براي يكي از پرسنل كه فردي با ايمان و توانمند و جوانمرد است به ناحق و بر سر مساله اي پيش پا افتاده دردسر ايجاد ميكرد و خودشان هم اقرار ميكردند كه قصد آزار اين فرد را دارند در صورتي كه بجاي اينكار ميشد از توان آن شخص كه من زو را از نزديك و بخوبي ميشناسم استفاده كرد و انصافا فرد توانمندي است و من مطلعم كه اين فرد چقدر جوانمرد است و در چه كارهاي خيري مشاركت دارد.
  من با توهين به هيچ كسي موافق نيستم ، آقاي تركش دوز هم زحمات زيادي در شركت كشيدند ولي لازم است در برخي رويكردها اصلاحاتي انحام شود.

 20. سلام
  به نظرم نباید بی انصافی کنیم ، آقای ترکش دوز در این سالیان متمادی برای حفظ شرکت زحمات زیادی کشیدند البته ایشان هم مانند هر انسانی مبری از اشتباه نیست.از اشتباهات ایشان که منجر به نارضایتی پرسنل شده میتوان به موارد زیر اشاره کرد که باید اصلاح شود
  1-گروه بندی پرسنل که کاملا تبعیض آمیز است برچیده شود.(اساس این طرح غلط بوده و اجرای آن هم غلط انجام شد به نحوی که مدیران همه خود را در گروه A گذاشتند و یا در برخی بخش ها اکثرا بازنشستگان در این گروه هستند و این گروه سهم بیشتری از دریافت ها و پاداش ها دارد که سبب عصبانیت پرسنل شده است)
  2-حضور پرسنل بازنشسته در مشاغل مدیریتی و کارشناسی، قرار بود این پرسنل حداکثر 60 ساعت و در قالب مشاور برای انتقال تجربه در شرکت حضور داشته باشند.
  3-پرهیز از استخدام های فامیلی( مثلا آقای محمد رضا جبروتی که از پرسنل بازنشسته است هم خودش هم دخترش و هم دامادش در شرکت هستند – آقای مهدی زاده هم خودش هم پسرش و هم دخترش – آقای بنی هاشمی(رحمه الله علیه) که عزرائیل را هم جواب کرده هم خودش و هم پسرش و دهها مورد دیگر)
  4-تغییر اساسی در سیستم قسمت اداری و جابجایی آقای برقعی و خانم علی کرمی ( ایشان افرادی بی تقوا و مدام در حال پرونده سازی برای پرسنل مهندسی هستند) به راستی قسمت رفاه این تشکیلات چه کاری برای رفاه پرسنل انجام داده است؟
  5-جابجایی آقای مهدی پور در سیستم مالی و انتصاب فردی صالح به این مسئولیت
  6-پرهیز از قرارداد های یک ماهه و دو ماهه که مایه تحقیر و عصبانیت پرسنل است و انعقاد قرارداد های یکساله
  7-جابجایی رییس دفتر مدیر عامل و برخورد مناسب با وی( همه شرکت مطلعند که وی با یکی از بانوان متاهل شرکت در طبقه دوم دفتر مرکزی ارتباط غیر اخلاقی دارد که مستنداتش موجود است)
  8-اعاده حیثیت و دلجویی از کسانی که بواسطه عملکرد قسمت اداری متضرر شده و یا به حیثیتشان خدشه وارد شده است( در یک مورد خودم شاهد بودم که چگونه قسمت اداری به محوریت برقعی و علی کرمی به ناحق سعی در تخریب چهره و پرونده سازی برای یکی از نیروهای مومن و جوان شرکت داشتند که از مدیران با سابقه است و بنده خودم شاهد کردار و رفتار نیکوی این فرد و جوانمردی وی در موارد متعدد بوده ام بدون اینکه کسی خبر داشته باشد، مثلا در یک مورد که یکی از خدمه برای جهیزیه دخترش پول لازم داشت، این فرد با ایمان مبلغ 15 میلیون تومان بصورت کاملا ناشناس از طریق بنده به وی داد و بارها بمن تاکید کرد که احدی متوجه این موضوع نشود، آنوقت برقعی بر سر مساله پیش پا افتاده ای مثل ورود و خروج سعی در تشکیل پرونده برای این فرد نازنین داشت که نمونه اش را ندیدم. همین فرد بارها توسط مدیر بخش و به توصیه برقعی مورد بی احترامی قرار گرفت که هر بار با صبوری تحمل نمود. شاید هم راضی نباشد که این مطالب را مینویسم و خیلی ها درشرکت او را نمی شناسند
  9-جابجایی آقای نجفی که انصافا توان اداره امور سد و نیروگاه را ندارند و انتصاب فردی جوان و مدیر در این سمت، زیرا ایشان توان حل هیچ موضوعی حتی مسایل جاری پرسنل امور را ندارد و به لحاط ظرفیت تحمل کارها هم خیلی زود کم می آورد و تصمیمات اشتباه میگیرد
  10-پاداش و کارت سامان به طور یکسان بین پرسنل با مدرک مشابه و گروه شغلی مشابه توزیع شود، اساسا بخاطر توزیع مناسب کارها امکان برقراری عدالت به شیوه کنونی میسر نیست و یکی از عوامل نارضایتی پرسنل است
  11-اخذ پروژه های داخلی در حوزه مترو، راه آهن ، راهسازی، بنارد و فرودگاهها و معدن و …. که در این زمینه فرصت های خوب در کشور وجود دارد
  12-چرا جناب ترکش دوز اصرار به استفاده از کهنسالان بی کفایت در مناصب مدیریتی دارند: مثلا بنی هاشمی،فرناز مسرت، تابان،برزگر، تجزیه چی( دو نفر اخیر چه کاری در شرکت انجام می دهند غیر از اینکه شرکت شده پاتوق معاملات آنها، مثلا برزگر شریک شرکت راهسازی کردستان است) محمد رضا جبروتی( این شخص که مدیر طرح مترو شیراز بود توسط کارفرما خلع شد ولی متاسفانه توسط مدیر عامل به سمت بالاتری منصوب شد، مدیر بخش مترو، راهسازی و شهرسازی و جالب اینکه بازنشسته هم هست ) ، تابش ، ملک آرایی و ……
  13-آقای مدیر عامل با افراد سالم و توانمند هم سازگاری ندارد بارها شاهد بوده ایم که کارفرما ها از مدیران طرح منصوب شده ناراضی بودند و خود کارفرما افراد توانمندی در شرکت را پیشنهاد می کردند اما شخص مدیر عامل به بهانه های مختلف از انتصاب آنها جلوگیری می کرد که این موضوع هم سبب نارضایتی کارفرما و هم عدم پیشرفت کار می شد و این همان پروژه نااضی سازی کارفرما هاست

  1. باسلام بگارگیری فردی بنام ظهیرحیدری نژاد رو از قلم انداختی برادر
   ایشان شخصی چاپلوس‌ زیراب زن و آدم فروش هستن که با باند بازی و هزار دوز‌ و کلک وارد مهاب شده اند و خود رییس هیئت مدیره یک شرکت پیمانکاری هستند که موازی با مهاب قدس فعالیت دارند و به دروغ و دقل بازی خود را وصل به قدرتهای نظامی و امنتیتی معرفی میکند ایشان اخراجی سپاسد هستند و با شکل و شمایلی که برای خودشان درست کردند بدنبال زنان شرکت نیز هستند
   ایشان هم با توجه به اینکه وصل هستند کسی بهشان کاری ندارد و از ایشان میترسند

 21. بنام قادر مطلق
  سوره مبارکه آل عمران آیه ۵۴ وَمَكَروا وَمَكَرَ اللَّهُ ۖ وَاللَّهُ خَيرُ الماكِرينَ
  با درود و سلام لطفا از تمام منتقدین مدیریت ناکارآمد مهاب قدس خواهشمند است از توهین اجتناب کنند. این نامه توسط کسی نگارش شده است که بیست و هشت سال ازعمرش را درشرکت مهاب قدس درسطوح فنی و مدیریتی در پروژهای داخل و خارج از کشور صرف کرده است نوشته میشود. بی شک شرکت مهاب قدس از نظرتوانایی درمنطقه بی نظیر میباشد و به عنوان برترین مشاورمهندسی آب در کشور محسوب میشود و این را مرهون زحمات کارشناسان و معدود مدیران شرکت میباشد و در حال حاضر گنجینه مهندسی آب برای ایران کشورعزیزمان محسوب میگردد لذا استدعا دارم هرچه سریعتر به وضعیت این شرکت رسیدگی نمایید:
  درذیل نظر شما را به بخشی از حقایق درمورد مدیریت فعلی شرکت مهاب قدس که توسط خبرگزاری های آب نیوز واعتدال نیزمنتشر شده است معطوف میدارد:
  وقتی در آخرین‌ روزهای دوران احمدی‌نژاد دولت دولت سهام ۴۹ درصدی خود در شرکت مهاب را به آستان قدس رضوی واگذار کرد، کسی فکر نمی‌کرد که این انتقال بحث برانگیز شود. بخشی از حکومت سهمش را به بخشی دیگر منتقل کرده بود آن هم به آستان قدس رضوی که عملاً به هیچ احدی پاسخگو نیست. در این فرایند، ناصر ترکش‌دوز موقعیت خود را به‌عنوان مدیر عامل حفظ کرد و با وجود اینکه معمولاً مدیر عامل جدید شرکت هر دو سال یک‌بار از سوی هیات مدیره تعیین می‌شود، قدرتمندترین فرد مهاب قدس بیش از یک دهه در سمت خود باقی مانده است. به گفته کارشناسان پیشین مهاب “دراین بده بستان درصدی نصیب مدیرعامل وقت شد.”

  روزنامه اعتدال به‌تازگی گزارشی در همین باره منتشر کرده است. بر اساس این گزارش، روند خصوصی‌سازی مهاب قدس از سال ۱۳۹۰ آغاز شد و دولت که سهام آن را وزارت نیرو نمایندگی می کرد آن را واگذار کرد، اما پس از بیش از دو سال با روی کار آمدن دولت روحانی این واگذاری لغو شد و سهام شرکت دوباره به دولت به نمایندگی وزارت نیرو بازگشت اما در عمل اتفاقی نیفتاد

  خصوصی‌سازی شرکت مادر تخصصی مهاب قدس کار را به نقطه‌ای رسانده که این مجموعه بیش از نصف کارشناسان و کارکنانش را کنار گذاشته است. مهاب که از قدرتمندترین و تاثیرگذارترین مجموعه‌های سدسازی محسوب می‌شود، اینک پا در مسیر شركت‌هایی مثل هپکو، هفت تپه و کشت صنعت مغان گذاشته است. به گفته یک کارمند سابق، از بیش از۳۰۰۰ نفر نیروی این شرکت، عملاً ۱۵۰۰ تا پایان امسال بر سر پست‌های خود خواهند ماند.

  بر اساس گفته‌های منابع خبری، کسی که بیشترین سود را از روند واگذاری‌ها در یک دهه پیش برده، ناصر ترکش‌دوز، مدیر عامل مهاب است که بارها ریاستش بر این شرکت تجدید شده و خود تبدیل به یک سهام‌دار شده است. بر اساس گزارش‌ها، در نقل و انتقال سهام میان وزارت نیرو و آستان قدس رضوی مهندس ترکش‌دوز صاحب ۱.۲۵٪دارایی ۱۲هزار میلیارد تومانی شرکت به هنگام واگذاری بوده است. برخی از تحلیل‌گران رقم رسیده به مدیر عامل را بر اساس نرخ برابری ارز در سال‌های ۹۱ و ۹۲ بین ۷۰ تا ۱۲۵میلیون دلار آمریکا ارزیابی کرده‌اند. سفرهای مداوم نزدیکان ترکش‌دوز به انگلستان، کانادا و دیگر کشورهای مشترک‌المنافع یا بریتانیا گمانه‌زنی پول‌شویی در سال‌های بعد از واگذاری را در میان گروهی از کارشناسان مهاب قدس تقویت کرد.
  شرکت مهاب قدس در طول سالیان اخیر به دلیل کمبود بودجه های عمرانی داخل جهت حفظ و بقای پرسنل به عنوان مشاورتخصصی آب در مناقصات پروژه‌های خارج از کشور شرکت کرده و نتایج درخشانی با قرار گرفتن درلیست های کوتاه مناقصات در دنیا داشته است که عدم واگذاری اکثر پروژه های خارجی که درآن شورت لیست شده و یا برنده نهایی اعلام گردیده به دلیل تحریم ها نبوده و فقط به علت سنگ اندازی ها و کارشکنی های متعدد توسط شخص مدیرعامل(ترکش دوز) جهت نیل به ورشکسته کردن شرکت و تعدیل نیروها و نهایتا اجرای سناریو واگذاری سهام وزارت نیرو به آستان قدس رضوی با اخذ درصد کلانی ازسهام شرکت بوده است(جهت اطلاعات بیشتر مراجعه شود به پرونده شکایت ازشرکت مهاب قدس وزارت نیرو درزمان آقای مهندس چیت چیان وزیر نیروی وقت ازآستان قدس رضوی)
  نظر شما را به مواردی از ناکارآمدی عمدی مدیریت شرکت معطوف میدارد:
  1- در ذیل به نمونه های از کارشکنی های مدیرعامل که باعث شکست در گرفتن پروژه های خارج ازکشور توسط شرکت مهاب شده است اشاره میگردد:
  – پروژه بزرگ تاربلا در کشور پاکستان با کاهش غیرعادی قیمت تا60 درصد مبلغی که قابلیت انجام داشته که این موضوع باعث شد که شرکت رقیب در این پروژه شکایتی مبنی برعدم آشنایی شرکت مهاب به پروژه به دلیل پیشنهاد قیمت پایین وغیرعادی و درنتیجه کنارگذاشته شدن شرکت مهاب توسط کارفرمای پروژه شود
  – مناقصه نظارت براجرای چندین سد در کشورعمان که مطالعاتش را مهاب با موفقیت انجام داده بود که علیرغم توصیه کارشناسان بازاریابی شرکت مهاب قدس و اینکه دستمزد به ارزخارجی بوده و خیلی سود آورمی باشد، ولی مدیرعامل راسا پیشنهاد مالی را برای مناقصه نظارت بر اجرا پروژه های دو برابر کرد ونهایتا منجر به شکست شرکت مهاب در مناقصه مزبورگردید.
  – عدم توافق با یک شریک نپالی دررابطه با افزایش کوچک دردرصد شراکت (مالی) در پروژه ای که مهاب برنده شده بود که نهایتا باعث عدم واگذاری پروژه به شرکت مهاب گردید.
  – عدم امضای یک پروژه دیگر نپال در حال حاضر شرکت مهاب برنده شده است
  – کارشکنی در پروژه دیگر کشور نپال که توسط شرکت در حال انجام میباشد به بهانه های واهی و ایجاد موانع مختلف
  البته موارد متعددی از پروژهای خارجی و حتی داخلی میتوان مثال زد که توسط مدیرعامل وقت شرکت کارشکنی شده تا به بن بست برسد و نکته جالبی که وجود دارد اینکه حساب بانکی پروژهایی که مهاب در خارج برنده شده است به بهانه تحریم به اسم ترکش دوزو ایادی سرسپرده اش میباشند یک پروژه در سری لانکا( به جز پروژه اوما اویا) و پروژه های مطالعاتی عمان و پروژه درحال انجام در کشور نپال، که این حساب های بانکی کاملا قابل رصد میباشند
  2- وجود پرداخت حقوق های کلان مدیرعامل به خود( حدود 100 میلیون تومان ماهانه) و معدود افراد در رده بالای مدیریتی که توسط بانک های مرجع قابل پیگیری میباشد این حقوق ها برای بعضی از مدیران بالای حداقل30میلیون تومان ماهانه می‌باشد.البته باید اخذ ارز از پروژهای خارجی شرکت بدون هیچ مدرک وسند مالی جابجای ارز به شکل قاچاق با نفرات بدون حسابرسی مالی از حساب های خارج از کشور برای شخص مدیرعامل و مدیران کمک کننده به ایشان در این اختلاس
  نکته قابل توجه تر اینکه مدیرعامل علاوه بر مورد بند 2 فوق بصورت ظاهر قانونی به چپاول شرکت مشغول میباشد برای خود حق ماموریت 500یورویی روزانه برای ماموریت پروژهای خارجی مصوب نموده و اخذ مینماید و برای اعضای تیم پروژه روزانه 15 یورو؟؟؟
  3- فساد ایجاد شده و اخذ رشوه در پرونده واگذاری بیمه درمان کارکنان شرکت مهاب قدس (بیمه البرزسال 97) که بعضی از مدیران درگیر در این پرونده فعلا با وثیقه آزاد میباشند.
  4- انجام پروسه مهاجرت توسط مدیر عامل شرکت مهاب(ترکش دوز) و انتقال دارای ها به کشورکانادا به همراه خانواده که لزوم ممنوع الخروج کردن ایشان تا قبل از رسیدگی به اتهامات ایشان ضروری میباشد.
  لطفا تصمیم در مورد بهبود و برگشتن شرکت معظم مهاب قدس به مسیر درست گرفته شود و از بیکارشدن خیل عظیم کارشناسان نخبه حوزه آب و برق جلوگیری شود.
  با سپاس فراوان

 22. كاملا مشخص است چند كامنت آخر توسط يك نفر نوشته شده و شخصي است كه بدنبال پست مديريت بخش مترو و متروي شيراز و پست بازاريابي است و به دليل نداشتن سابقه مناسب در شركت و نداشتن هيچگونه شرايط احرازي، این پست‌ها را به ایشان نداده‌اند.

  1. نه که همه‌ی مدیران، خصوصا پرستوی مدیر واحد کیفی دفتر نواحی، شرایط احراز دارن؟ :))

 23. عده ای دارند تفرقه ایجاد می کنند
  اکثر موارد مطرح شده حرف همه پرسنل است
  یک نفر و چند نفر نیستند
  بیخود سعی نکنید بین پرسنل محترم مهاب قدس تفرقه ایجاد کنید
  ما قصد توهین و تخریب نداریم
  فقط احقاق حق میخواهیم و

 24. باید تکلیف این مسایل روشن شود. ما انتظار داریم که مهاب نجات پیدا کند. با این رویکرد مهاب، شرکت روبه نابودیست.
  من به زودی مدارکی که بدست میاورم را در این سایت خواهم گذاشت. از سایت آب نیوز متشکرم.

  1. با سلام
   بنده هم یکی از پرسنل سابق شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس می باشم که اخیرا بعلت بی تدبیری مدیریت عامل به با بیش از 24 سال سابقه کار در عملیات نظارت بر سدهای خاکی و بتنی ، بجای مولد بودن ، می بایست مقرری بیمه بیکاری دریافت کنم ، ضمن تایید مشکلاتی که در رسانه های خبری اعتدال و آب نیوز توسط همکاران مطرح شد موضوعی را یادآوری میکنم که همه همکاران مهابی هم اطلاع دارند ولی مطرح نکرده اند . آقای اردشیر میردورقی ( مدیر دفتر نواحی ) که به احتمال بسیار زیاد مدرک دیپلمش هم تقلبی است و در حال حاضر بعد از ترکش دور نفر دوم مهاب قدس می باشد . قبلا توسط مرحوم مهندس بابایی ،( مدیرعامل اسبق و فقید مهاب قدس که قسمت اعظم پیشرفت و اعتلای مهاب قدس مرهون زحمات ایشان میباشد) از شرکت اخراج شده بود و ایشان طی نامه ای به تمامی امورها و طرح های داخلی مهاب اعلام کرده بودند که به هیچ عنوان حق جذب مجدد آقای میردورقی را ندارند.اما متاسفانه پس از فوت مرحوم بابابی و همچنین زمان مدیر عاملی آقای مهندس کیافر ( که ایشان نیز زحمات زیادی برای شرکت مهاب قدس و پرسنل آن متحمل شدند) با مدیر عامل شدن آقای ترکش دوز ، آقای اردشیر میردورقی بواسطه آشنایی قبلی با ایشان در طرح کرخه ، مجددا وارد مهاب شد و این بار بعنوان مدیر دفتر نواحی و همچنین نفر دست راست مدیر عامل.لازم به تو ضیح است که مدیر دفتر نواحی یعنی مدیریت بر دفاتر و مهمانسراهای مهاب قدس در 27 استان کشور .

 25. با سلام و عرض ادب و احترام به دو سایت خبری و خبرنگاران محترم و شجاع آب نیوز و اعتدال. درباره شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس بسیار دقیق و بجا البته شاید یه کم دیر شده باشه اما خیلی خوب شد و اینکه دریچه‌ای باز شد تا همکاران حرفهای دل خود را زده و روزنه ای برای نجات شرکت باز بشه جای بسی شکر است،ولی یه مطلب مهم، که باید این گزارش و مطالبی که دوستان نوشته اند بعنوان سند و شکایتی برای بازرسی کل کشور و قوه قضاییه فرستاده شود (که البته باید تا الان اینکار شده باشد )و صد البته برای دفتر رهبری بعنوان آخرین امید نجات بزرگترین شرکت مهندسی آب کشور، که مانند سال نود و پنج با حکم حکومتی و سپس دادگاه مهاب قدس رو به وزارت نیرو برگرداند، عاجزانه خواهشمندیم به این نابسامانی که عامدانه از سوی عده ای برای منافع شخصی در حال انجام است، ورود کرده و شرکتی به این بزرگی را نجات بدهند

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.